Niecodzienni goście

Niecodzienni goście w dniu 4 sierpnia 2008 roku odwiedzili Rowiny i powstający tam ośrodek związany z kulturą ludową i historią regionu południowego Podlasia.

W budynku po byłej Szkole Podstawowej odbyło się wyjazdowe posiedzenie Zarządu Oddziału Okręgu Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Lublinie, w którym uczestniczyli przewodniczący Oddziałów Rejonowych z województwa lubelskiego.

Galeria >>>

Gości w obecności Wójta Gminy Piotra Dragana powitał chlebem i solą przewodniczący ZR PZERiI w Wisznicach – Aleksander Szołucha w asyście Krystyny Suwały i Ireny Olszewskiej, seniorek w strojach regionalnych. Z ogromnym wzruszeniem za tak serdeczne powitanie podziękowała Przewodnicząca Oddziału Okręgu w Lublinie Alina Gucma.

Goście zwiedzili sale wystawowe, przyjrzeli się pracom wykonywanym przy wiatraku z myślą o przyszłym Muzeum Regionalnym i byli pod wrażeniem ogromu wysiłku i prac wykonanych nieodpłatnie przez seniorów z rejonu Wisznic.

Wyróżnieni zostali seniorzy, którzy włożyli najwięcej pracy.

W sali historycznej Alina Gucma podziękowała gorąco Wójtowi Gminy, Piotrowi Draganowi, za dotychczasową życzliwość i wsparcie okazywane seniorom wręczając szczególne wyróżnienie „Czerwoną Różę Aliny Gucmy” za kreatywność w działąniu na rzecz Ludzi Starszych i Niepełnosprawnych. Dziękując za to uznanie Wójt Gminy wyraził nadzieję, że powstający ośrodek będzie tętnił życiem i obiecał pomoc na miarę możliwości Gminy.

„Czerwoną Różę Aliny Gucmy” otrzymał także Przewodniczący ZR PZERiI w Wisznicach – Aleksander Szołucha, inicjator i organizator wszystkich prac przy tworzeniu Ośrodka Kultury Regionalnej za przezwyciężanie barier izolacji społecznej, wdrażanie w czyn umiejętności seniorów oraz ogromną troskę o ich los.

Goście wsparli nowopowstający Ośrodek przywiezionymi upominkami:

  • Przewodnicząca Oddziału Okręgu, Alina Gucma – własnoręcznie wyhaftowany obraz wg. J. Chełmońskiego, „Bociany”
  • Oddział Okręgu – radiomagnetofon


Przewodniczący Oddziałów Rejonu:

  • Teodora i Henryk Kuś, Kraśnik – pamiątkowa cukiernica
  • Anna Świerczyńska, Łęczna – lampa karbitowa
  • Eugenia Kraciuk, Międzyrzec Podlaski – dwie wełniane spódnice i chusta
  • Teresa Zbylut, Lublin Nr. 2 – cytra
  • Jan Prządka, Dęblin – szklana statuetka i ozdobny talerz drewniany z herbem Dęblina
  • Teresa Celej, Świdnik – kilimek tkany, zbiór serwetek szydełkowych i haftowanych, serweta lniana
  • Jan Podsiadłowski, Puławy – metaloplastyka „Wędzarz znad Wisły”
  • Andrzej Szumowski, Piaski – grzebień do włókna, liczydło drewniane, szewskie kopyto


Za przywiezione dary podziękował Aleksander Szołucha i przedstawił plan działania na najbliższą przyszłość.

Część posiedzenia, która dotyczyła problemów i form działania Związku województwie lubelskim prowadziła Alina Gucma. Goście zostali podjęci skromnym obiadem po zakończeniu obrad spotkali się z gospodarzami w cieniu sosen przy piknikowym stole z potrawami regionalnymi. Spotkanie upłynęło w serdecznej atmosferze a przygotowało je dwanaście pań i trzech panów.

 

sponsorzy