Rajd samochodowy seniorów „Historia i legendy najbliższej okolicy”

Od dawna wiadomo, że seniorzy ze Związku Emerytów w Wisznicach potrafią łączyć pożyteczne z przyjemnym, edukację z wypoczynkiem.

Jak bardzo interesująca może być historia okolicy, którą na co dzień postrzegamy jako coś zwyczajnego przekonali się w niedzielę 9 maja 2010 roku uczestnicy rajdu samochodowego na trasie Wiszince – Dołholiska – Horodyszcze – Polubicze – Rowiny. Pogoda dopisała. Rajd prowadził i z humorem barwnie historię przybliżał Aleksander Szołucha.

Galeria >>>

W Dołholisce na miejscu dawnego Dworu Estków wszyscy uczestnicy rajdu wysłuchali interesującej historii z życia Tadeusza Kościuszki dotyczącej jego miłości do Ludwiki, córki zamożnego właściciela niedalekiej Sosnowicy. Miłości, która miała ogromny wpływ na późniejsze wydarzenia w życiu naszego bohatera narodowego.

Horodyszcze. Jedziemy wzdłuż zalewu przy rzece Zielawie do miejsca zwanego Cerkwiskiem znanego z wielu prac wykopaliskowych i kilku publikacji. Legenda o zapadniętej tu cerkwi i nasłuchiwaniu głosów dzwonów spod ziemi ożywia historię powstawania osadnictwa na tej ziemi, budowanych grodach obronnych.

Polubicze. Mamy możliwość podziwiać przepiękne o tej porze roku sady, zabytkowy drewniany kościółek domagający się odrestaurowania zespół pałacowy i nowoczesną inwestycję ze wsparciem środków unijnych – przechowalnię owoców.

Rowiny. Przy Regionalnym Centrum Kultury Ludowej nastąpiło zakończenie i podsumowanie wiosennej wyprawy (51 osób). Tutaj już czekało ognisko przygotowane przez tych, którzy nie mogli wziąć udziału w rajdzie. Miłe towarzystwo, pieczone kiełbaski, własny koszyczek pozwalały spędzić resztę niedzielnego popołudnia daleko od nudy. Gościem spotkania był Piotr Kulicki, któremu podziękowano za ponad dwuletnie prowadzenie chóru seniorów „Aster”.

W cieniu sosen przy piknikowym stole długo rozbrzmiewały wspólnie śpiewane piosenki.

HPK

sponsorzy