Spotkanie seniorów "Dzień Inwalidy"

Zarząd Rejonowy PZERiI w Wisznicach, zgodnie z coroczną tradycją, zorganizował w dniu 10.06.2010 r. spotkanie seniorów pod nazwą ,,Dzień Inwalidy”. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością Wójt Gminy Wisznice- Piotr Dragan oraz dyrektor GOKiO w Wisznicach- Elżbieta Sokołowska. Spotkanie odbyło się w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury. Uroczystość prowadził przewodniczący Zarządu Rejonowego  Aleksander Szołucha, który na wstępie powitał przybyłych gości oraz zebranych seniorów. W swoim wystąpieniu złożył wszystkim zebranym serdeczne życzenia . Wójt Gminy pan Piotr Dragan życzył wszystkim  dużo pomyślności i zdrowia, wyraził podziw i podziękowanie za energię i pracowitość seniorów, podkreślając prace w Regionalnym Centrum Kultury w Rowinach. Obiecał pomoc Urzędu Gminy  wspierającą działalności seniorów. Dyrektor GOKiO włączając się do składanych życzeń wyraziła dalszą chęć współpracy.

Galeria >>>

W dalszej części spotkania przewodniczący Aleksander Szołucha przedstawił aktualne tematy pracy Związku :

  • Organizacja imprezy ,,Noc Świętojańska” planowaną na  24.06.2010 r. w CKR w Rowinach.
  • Wycieczka do Warszawy w dniu 25.06.2010 r.
  • Wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne (mniejsze możliwości dofinansowania przez PCPR).
  • Wycieczka trzydniowa na Pojezierze Mazurskie w trzeciej dekadzie sierpnia 2010 roku.
  • Dystrybucja darów żywnościowych organizowana dla najbardziej potrzebujących członków związku (szczegółowe dane odnośnie ilości i asortymentu rozdysponowanych produktów spożywczych w 2010 roku przedstawił pan Henryk Klimkowicz).

Wszystkich uczestników spotkania poczęstowano bigosem. Były też ciastka, kawa, herbata oraz inne napoje. Miłym akcentem był wspólny śpiew z chórem ,,Aster”.

Druga część uroczystości ,,Dnia Inwalidy”. W dniu 11.06.2010.r. dla członków związku zorganizowano rajd - wycieczkę turystyczną do Włodawy i Sobiboru. Czterema własnymi samochodami pojechało 19 osób. We Włodawie zwiedzaliśmy Synagogę oraz Domy Modlitwy społeczności żydowskiej. Pan przewodnik w bardzo interesujący sposób przedstawił nam życie, sposób modlitwy, związane z tym rytualne przedmioty będące własnością mieszkańców Włodawy pochodzenia żydowskiego, używane do 1939 roku (do rozpoczęcia okupacji niemieckiej). Zwiedzana Synagoga po zakończeniu drugiej wojny światowej była użytkowana jako magazyny. Aktualnie wyremontowana jest obiektem muzealnym.

Następnym etapem naszego rajdu był Obóz- Zagłady ludności pochodzenia żydowskiego w Sobiborze. Tutaj również pan przewodnik dosyć szczegółowo zapoznał nas z historią powstania obozu, jego specyficznym działaniem (w obozie zginęło około 250 tysięcy osób prze okres od kwietnia 1942 r. do października 1943 r.). Obejrzeliśmy również miejsca w terenie gdzie były rozlokowane poszczególne obiekty obozowe.

Po zakończeniu zwiedzania, jako że pogoda była wspaniała nasi seniorzy udali się nad Jezioro Białe w celu zrelaksowania się i wypoczynku. Po wspólnym spożyciu posiłku (kiełbaski, pomidory, napoje) uczestnicy rajdu korzystali z ciepłej wody w jeziorze. Poza kąpielą była okazja przejażdżki motorówką po jeziorze, a  odważniejsi wybrali pływanie  na ,,bananie” holowanym przez motorówkę.

Tekst i zdjęcia Krystyna Suwała

sponsorzy