Młodzi polonusi z Wilna w RCKL w Rowinach

W niedzielne przedpołudnie 3 lipca 2011 Regionalne Centrum Kultury Ludowej w Rowinach gościło u siebie młodzież z polskiej szkoły im. Antoniego Wiwulskiego z Wilna.

Galeria >>>

Goście z zainteresowaniem obejrzeli wystawy. W Sali historycznej wysłuchali opowieści o najcenniejszych eksponatach i mogli je wziąć do ręki. W temacie rzemiosło z zaciekawieniem oglądali najstarsze urządzenia i narzędzia. Swoich sił i umiejętności można było spróbować przy jakże niełatwej sztuce przędzenia na kołowrotku czy przy warsztacie tkackim. Było też sporo śmiechu przy zdejmowaniu butów z długimi holewami bez „pieska". Młodzi ludzie porównywali świąteczny strój kobiecy z Podlasia i Litwy wskazując na podobieństwa i różnice. Wdzięcznym tematem do rozmów była palma wielkanocna i inspiracje płynące z palm wileńskich. Nikt nie przepuścił okazji by wejść na najwyższe piętro wiatraka, obejrzeć jego wnętrze i panoramę okolic.

Młodzieży z Litwy pod opieką Pani Ingi Brasel towarzyszył Prezes Banku Spółdzielczego w Wisznicach, organizator ich pobytu w Polsce Zbysław Gabrylewicz, grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. J. I. Kraszewskiego w Wisznicach pod opieką Dyrektora Szkoły Andrzeja Nuszczyka i Nauczycieli oraz grupa młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. W. Zawadzkiego w Wisznicach, nad którymi pieczę sprawowała Marta Jaroszewicz.

Na zakończenie spotkania goście przekazali dla RCKL upominek – obraz przedstawiający Wilno – i wpisali Siudo księgi pamiątkowej. W prezencie od gospodarzy spotkania otrzymali książkę p.t. „Gmina Wisznice" do swojej szkolnej biblioteki. W czasie spotkania panowała bardzo miła, swobodna atmosfera.

Po RCKL oprowadzali: Aleksander Szkołucha, który poprzedniego dnia był przewodnikiem wycieczki gości po szlaki nadbużańskim na trasie Romanów, Sławatycze, Kodeń, Pratulin, Janów Podlaski oraz Helena Petruczynik Kochan i Bogusław Suwała, który udokumentował to spotkanie przy użyciu kamery wideo.

Dokumentacja fotograficzna – Andrzej Jaroszewicz.

Popołudnie młodzi polonusi z Wilna spędzili w Licem Ogólnokształcącym w Wisznicach

HPK

sponsorzy