Zapomniane miejsca pamięci

Dnia 22 lipca 2011 roku Zarząd Rejonowy PZERiI w Wisznicach zorganizował rajd samochodowy do miejscowości Plebania Wola oraz do Makoszki. Na rajd pojechało 17 uczestników w 5 samochodach.

Dzień ten dla mieszkańców okolicznych miejscowości jest dniem pamięci po zamordowanych przez Niemców kilkudziesięciu osób, w odwecie za działalność partyzantów w tym rejonie. Miejscowa ludność aktywnie wspomagała w okresie okupacji walczące w tym terenie jednostki partyzanckie polskie i radzieckie. W okresie od 18 do 20 lipca 1944 roku wojska niemieckie przeprowadziły zmasowane ataki na działające oddziały partyzanckie. Stoczono wiele krwawych potyczek. Niemcy w odwecie przeprowadzili ,,łapanki" w okolicznych miejscowościach i pojmani ludzie ponieśli śmierć jako zakładnicy za działalność leśnych oddziałów.

W ramach uroczystości w kaplicy w Plebanii Woli odprawiona została uroczysta Msza Święta za pomordowanych. We mszy uczestniczyli : posłowie Sejmu Rzeczypospolitej – Franciszek Stefaniuk oraz Tadeusz Sławecki, przedstawiciele władz samorządowych

z Lublina, Białej Podlaskiej, Parczewa i organizatora Gminy Dębowa Kłoda, oraz licznie przybyłe grupy kombatantów z okolicznych gmin. Po zakończeniu Mszy Świętej przedstawiciele uczestników uroczystości złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym tamte wydarzenia, zlokalizowanym przed budynkiem miejscowej szkoły. Następnie zebrani udali się pod ,,pomnik Walk Partyzanckich w Lasach Parczewskich" upamiętniający te tragiczne wydarzenia i tam odbyły się główne uroczystości. Były tam okolicznościowe wystąpienia gości i organizatorów związane z tą smutną rocznicą.

Po zakończeniu uroczystości oficjalnych uczestnicy rajdu samochodowego udali się nad położone niedaleko jezioro Białka. Tam na łonie natury spożyto posiłek zorganizowany systemem koszyczkowym. Była to dobra okazja do wyrażenia swojej opinii na temat dzisiejszej wycieczki. Po zrelaksowaniu i wypoczynku wszyscy zadowoleni powrócili do Wisznic, stwierdzając, że takie wyjazdy pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie i powinny być organizowane częściej.

Galeria >>>

BS

sponsorzy