Wiedzieć więcej

Wiedzieć więcej…

Rajd samochodowy do Romanowa.

„Prawdą a pracą”. Takie słowa widnieją w jednej z sal wystawowych Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie, które 1 września 2013r. odwiedzili seniorzy z PZERiI w Wisznicach, organizując do muzeum rajd samochodowy. Ile te słowa znaczą, przekonali się wszyscy od nowa, poznając niezwykle bogate życie pisarza, który na trwałe wpisał się w historię literatury polskiej.

Oprowadzała nas p. mgr Anna Czobodzińska - Przybysławska, Dyrektor Muzeum. Chociaż każdy z nas był tu już wcześniej, z prawdziwą przyjemnością słuchaliśmy naszej przewodniczki, która bardzo ciekawie opowiadała o pisarzu, jego pobycie w Romanowie i dokonaniach twórczych. Z dużym zainteresowaniem oglądaliśmy wzbogacone zbioru placówki: obrazy, rękopisy ozdobione własnoręcznymi rysunkami pisarza, różne wydania powieści, listy, miedzioryty, medale, kilimy itp. Na pewien czas znaleźliśmy się w szlacheckim pałacyku na Podlasiu w otoczeniu różnych pięknych przedmiotów i mebli z XIX w. Byliśmy pełni podziwu dla pracowitości i wszechstronnych zainteresowań naszego pisarza: literatura, malarstwo, muzyka, historia, archeologia, filozofia, podróże, teatr, publicystyka. Bogaty dorobek literacki stawia go w rzędzie najbardziej twórczych pisarzy. J.I.Kraszewski jest bardzo bliski mieszkańcom okolic Romanowa, Sosnówki czy Wisznic. Nasza wizyta w Romanowie była też okazją do poznania dokonań Kajetana Kraszewskiego (brata J.I. Kraszewskiego), który przez prawie pół wieku zarządzał pomyślnie Romanowem.

Po zwiedzeniu Muzeum spacer po alejkach okalających park ze starymi świerkami i bielejącą obok kaplicą Św. Anny. Na szczęście pogoda znacznie się poprawiła. Na zacisznej polance już płonęło ognisko. W obecności p. dyr. Muzeum można było podzielić się wrażeniami, pośpiewać ludowe pieśni podlaskie, czasem przypomnieć niektóre z nich w starej wersji językowej tych okolic i podziękować za niezwykle udane popołudnie.

                                                                                                     HPK

Galeria

sponsorzy