Z wycieczką w Zamościu

Integralną częścią obchodów Światowego Dnia Inwalidy była jednodniowa wycieczka do Zamościa 10 czerwca 2014r. dla osób dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnością. Uczestniczyło w niej 59 osób.

Wyjazd o godzinie 6-ej rano z centrum Wisznic. Dzień piękny, słoneczny, bardzo ciepły. W autokarze p. Aleksander Szołucha stara się przybliżyć uczestnikom wycieczki historię ziemi zamojskiej ze szczególnym uwzględnieniem lat okupacji i cierpienia zamieszkałej tam ludności, zwłaszcza tragicznego losu dzieci.

Po spotkaniu z przewodnikami na zwiedzanie miasta wyruszają dwie grupy jednocześnie. Urzeka nas piękno ratusza i otaczających rynek kamieniczek.. Mamy możliwość obejrzeć wnętrze synagogi. Spacer po uliczkach starówki zamojskiej pozwala nam poznać zasługi tego miasta dla zachowania i rozwoju polskiej oświaty i kultury i bardzo bliskie dla jego mieszkańców związki z morzem, choć miasto leży daleko od Bałtyku. Katedra – miejsce modlitwy, to miejsce szczególne, świadek historii, świadectwo kultury wielu wieków. Nasz zachwyt budzi jej wnętrze, renesansowa architektura, piękne boczne kaplice. Świat ludzi sprzed wielu wieków przemawia do nas bardzo wyraziście (fortyfikacje). Kolejne, niezwykłe miejsce – Rotunda Zamojska, uświęcona krwią mieszkańców Zamojszczyzny w ponurych latach okupacji. Jeszcze jeden bolesny obraz z historii naszego narodu. Program zwiedzania miasta kończy wizyta w ogrodzie zoologicznym.

Obiad jest porą odpoczynku i wytchnienia. Przejazd z Zamościa nad Jezioro Białe w Okunince umila wspólne śpiewanie w autokarze.

Pobyt nad jeziorem to prawdziwa przyjemność i relaks. Czas wolny. Niektórzy wycieczkowicze są tu pierwszy raz. Orzeźwiający wietrzyk od wody, możliwość ochłodzenia stóp i rąk, daje wytchnienie od upału. Z dużą ulgą ogląda się otoczenie jeziora, dzikie kaczki i mieniącą się słonecznym baskiem woda. Nad jeziorem jeszcze cicho.

Znad jeziora – szczęśliwy, bezpieczny (nikt nie zasłabł), pełen wrażeń powrót do domu.

Wycieczkę przygotowała i prowadziła Mirosława Głuszczyk.  

G A L E R I A                 

                                                                                                               HPK                                                    

sponsorzy