Polesie zachwyca świat

Gminny Ośrodek Kultury i Oświaty oraz Zakład Hydrografii UMCS w Lublinie przygotowali międzynarodową sesję popularno – naukową połączoną z otwarciem wystawy pt. „Polesie okresu międzywojennego w obiektywie Louise Arner Boyd”. Impreza odbyła się 3 czerwca w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Wisznicach.

Zebranych licznie gości witała ubrana w poleski strój ludowy dyrektor G O K i O w Wisznicach Elżbieta Sokołowska. Gospodarz imprezy wczuła się w rolę kobiety z Polesia w latach 30-tych XX w i zaskoczyła powitaniem w niegdyś używanym na Polesiu językiem gwarowym. Swoja obecnością zaszczycili: wykładowcy UMCS prof. Feliks Czyżewski oraz prof. Jerzy Święch, Starosta Bialski Tadeusz Łazowski, władze samorządowe gminy Wisznice, ks. Dariusz Parafiniuk – dyrektor Caritas Biała Podl. dyrektorzy szkół z terenu gminy Wisznice oraz dyrektorzy innych ośrodków muzealnych.

Poprzedzająca otwarcie wystawy sesja miała szczególny charakter, gdyż na tę okazję przygotowali wykład prof. Jacek Mikoś i Susan Mikoś z Uniwersytetu Milwaukee USA. Przygotowali oni prezentację dotyczącą zdjęć Louis Arner Boyd. Sławomir Głowacki z Zakładu Hydrografii UMCS, w bardzo interesujący sposób przedstawił sylwetkę autorki zdjęć. Louise Arner Boyd to podróżniczka, naukowiec i fotograf. Zdjęcia Polesia z lat 30-tych to największy zbór ikonografii tego regionu jaki zachował się do czasów współczesnych. Zdjęcia są dokumentem historycznym pokazującym kulturę kresów wschodnich II Rzeczypospolitej.

Zasoby wodne Polesia były tematem wykładu prof. Zdzisława Michalczyka z Zakładu Hydrografii UMCS pt. „Pośród łąk, lasów i wód toni…” Dopełnieniem wystawy zdjęć i sesji naukowej był występ chóru „Polesie” z Horodyszcza oraz dekoracje ze zbiorów Regionalnego Centrum Kultury w Rowinach, makiety i wycinanki ludowe przygotowane przez uczniów z Gimnazjum w Wisznicach.

Galeria >>>

sponsorzy