WYCIECZKA SENIORÓW W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

W ramach projektu „Aktywni i sprawni – usługi społeczne dla mieszkańców północnej Lubelszczyzny” została zorganizowana wycieczka krajoznawcza 3-dniowa w Góry Świętokrzyskie dla uczestników Klubu Seniora w Wisznicach. W ramach wycieczki Seniorzy mieli zapewnione nocleg, wyżywienie, pilota wycieczki oraz przewodnika, który zapoznał uczestników z historią województwa świętokrzyskiego oraz oprowadził po najciekawszych atrakcjach w programie.

Wycieczka odbyła się w dniach 11-13 sierpnia 2021 r. Wzięło w niej udział 30 uczestników. Jedną z atrakcji turystycznych, które Seniorzy mieli możliwość zobaczyć w ramach wycieczki był Dąb Bartek, zwany Królem Puszczy Świętokrzyskiej. Bartek jest pomnikiem przyrody od 1952 r. Wysokie na 30 metrów drzewo posiada osiem konarów. Według legend, w cieniu dębu mieli odpoczywać królowie, m.in. Bolesław Chrobry, Władysław Jagiełło i Stanisław August Poniatowski. Jan III Sobieski miał ukryć w drzewie skarby.

Następnie Seniorzy zwiedzili Zamek Królewski w Chęcinach, który powstał na przełomie XIII i XIV w. na  wzniesieniu (360 m n.p.m.) jako warownia typu wyżynnego. Ze względu na jego specyficzne położenia wykorzystany był jako miejsce roków sądowych i zajazdów szlachty oraz więzienie stanu. Po zakończeniu II wojny światowej na jednej z wież urządzono punkt widokowy. Prowadzone prace renowacyjne pozwoliły zabezpieczyć zamek w formie trwałej ruiny. W pogodny dzień ze szczytów wieży można zobaczyć Tatry.

Kolejnego dnia Seniorzy pojechali do Świętej Katarzynie, gdzie głównymi punktami programu było Źródełko Św. Franciszka oraz Dom Zakonny Sióstr Klauzurowych Bernardynki w Świętej Katarzynie. Następnie uczestnicy udali się do Świętego Krzyża, który znajduje się 595 m n.p.m., zwany też Łysą Górą. Jest to niekwestionowany symbol regionu. Seniorzy zwiedzili oraz zapoznali się z historią Klasztora Misjonarzy Oblatów i Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego.

Niezalesione partie Łysej Góry pokrywają rumowiska skalne zwane gołoborzami, które Seniorzy mieli okazję zobaczyć. W celach turystycznych została zbudowana platforma widokowa, usytuowana ponad gołoborzami, z której rozpościera się piękna panorama okolicy.

Kilku uczestników wycieczki podjęło się samodzielnego przejścia z parkingu do Świętego Krzyża. Pokonanie trasy na szczyt i z powrotem (łącznie ok. 1200 m) wymagało niemałego wysiłku fizycznego, ale dało dużo satysfakcji z osiągniętego celu. Pozostali Seniorzy skorzystali z busików.

Dużą część programu zajęło zwiedzanie Kielc, w tym Park Miejski im. Stanisława Staszica, Plac Najświętszej Marii Panny, przy którym mieści się Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP, Rynek (tzw. „kielecka starówka”), deptak (ul. Henryka Sienkiewicza - jedna z najdłuższych ulic w Polsce, 1270 metrów), Kadzielnia (pokonując trasę turystyczną o długości 140 metrów, można zobaczyć liczne jaskinie i schroniska)  oraz Karczówka (kościół pw. św. Karola Boromeusza oraz klasztor należący dawniej do oo. Bernardynów).

G A L E R I A 

Zdjęcia: Klub Seniora 

 

sponsorzy