Kapliczka Św. Jana

W Wisznicach na rozdrożu ulicy Kościelnej i Zielonej, stoi niewielka, drewniana kapliczka. Została zbudowana prawdopodobnie na przełomie XIX/XX wieku przez państwa Lesiuków. Została fundowana z prośbą o zdrowe potomstwo, którego nie mogli się doczekać. Poświęcił ją ksiądz Bronisław Turski.

Prośba małżonków została wysłuchana, parę lat później doczekali się zdrowego syna, którego nazwali także Janem. Kapliczka była bardzo skromna i ładna. Zbudowana z desek prawdopodobnie sosnowych z małym ołtarzykiem, na którym stał Św. Jana (patron fundatora) wyrzeźbiony bardzo starannie z drewna dębowego.
W czasie drugiej wojny światowej kapliczka nie ucierpiała. Parę lat później skradziono figurę Świętego Jana z kapliczki. Aby obiekt nie ucierpiał na swojej świętości, jego miejsce zastąpiono figurką Matki Boskiej ofiarowaną przez mieszkańców Małgorzacina.
Lecz kapliczka po wojnie i wraz z upływem lat coraz bardziej ulegała zniszczeniu, co można było zauważyć gołym okiem. Mieszkańcy Wisznic pod nadzorem księdza Łuszczyńskiego postanowili wzmocnić fundament, odremontować i pomalować zabytek. Roboty murarskie wykonywał Pan Wawryniuk, stolarskie Pan Szubarczyk przy pomocy sąsiadów.
Po remoncie, przez długi czas, około dwudziestu lat, opiekowała się tą kapliczką rodzina Jaroszów. Obecnie opiekuje się nią rodzina Wojciechowskich.

opracowanie: Dorota Krać i Patryk Wojciechowski

sponsorzy