Ranking Gmin Lubelszczyzny 2021

W dniu 2 grudnia br. w Janowie Lubelskim odbyła się tegoroczna edycja Rankingu Gmin Lubelszczyzny. Organizatorem rankingu jest Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Regionalny Ośrodek w Lublinie, patronem merytorycznym jest natomiast Urząd Statystyczny w Lublinie. Spośród wszystkich gmin województwa wyłoniono 20 laureatów, Gmina Wisznice uplasowała się na 14 miejscu. Nagrodę odebrał Zastępca Wójta Gminy Wisznice Krzysztof Biełuszka. 


Wyniki rankingu zostały oparte o dane statystyki publicznej za lata 2018-2020. Ideą Rankingu Gmin jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego na terenie Województwa Lubelskiego. W tym roku Fundacja Rozwoju  Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego nawiązała współpracę z Urzędem Statystycznym w pozostałych trzynastu województwach i dzięki temu regionalne ośrodki realizują unikalną inicjatywę w całej Polsce. W ramach RGL 2021 ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa lubelskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu. 

Ranking Gmin to inicjatywa rozpoczęta w 2010 r. w Krakowie przez Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji. W poprzednich latach regionalne środki Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego kontynuowały ją w woj. Małopolskim, podkarpackim i lubelskim, w tym roku jest to V edycja w naszym województwie. 

Top 20 
1. Miasto Świdnik
2. Gmina Puchaczów
3. Miasto Biłgoraj
4. Miasto Lubartów
5. Miasto Puławy
6. Gmina Głusk
7. Miasto Tomaszów Lubelski
8. Gmina Wólka
9. Gmina Niedrzwica Duża
10. Gmina Niemce
11. Gmina Księżpol
12. Gmina Jastków
13. Gmina Łukowa
14. Gmina Wisznice
15. Miasto Włodawa
16. Gmina Strzyżewice
17. Miasto Międzyrzec Podlaski
18. Miasto Łuków
19. Gmina Lubartów
20. Gmina Łęczna
 
 
 
sponsorzy