Spis powszechny – rachmistrzowie do nas zadzwonią!

Od 4 maja 2021 r. Spis Powszechny Ludności i Mieszkań realizowany jest również metodą telefoniczną – jeśli do tej pory nie spisaliśmy się samodzielnie przez internet za pomocą dedykowanej aplikacji to możemy spodziewać się telefonu od rachmistrza spisowego. 

Rachmistrzowie będą dzwonić do nas z numeru +22  828 88 88. 

Rachmistrz spisowy ma nadany oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko,  numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych.

W Gminie Wisznice prace spisowe realizują rachmistrzowie Joanna Stawecka oraz Łukasz Jaszczuk.

Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99 i również poprzez aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/

Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, decyzją Generalnego Komisarza Spisowego rachmistrzowie do odwołania nie będą realizować wywiadów bezpośrednich (i odwiedzać respondentów w domach). Osoby, które pukają do drzwi i podają się za rachmistrzów mogą być oszustami. Apelujemy, aby zgłaszać takie przypadki na policję.

Warto zapoznać się zawczasu z zakresem pytań spisowych na stronie www.spis.gov.pl
Rachmistrz nie zapyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takich pytań w formularzu spisowym nie ma! Mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych. Sprawę należy niezwłocznie zgłosić na policję.

Dane zbierane na potrzeby spisu są bezpieczne i nikomu nie zostaną przekazane. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.

Jeżeli ktokolwiek zidentyfikuje zdarzenie podszycia się pod jego tożsamość powinien niezwłocznie powiadomić o tym fakcie GUS kontaktując się z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99 (infolinia działa od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00 i jest obsługiwana przez pracowników statystyki publicznej) lub poprzez formularz: https://stat.gov.pl/pytania-i-zamowienia/pytanie-o-narodowy-spis-powszechny-ludnosci-i-mieszkan/  zaznaczając w temacie „bezpieczeństwo, w tym zgłoszenie naruszenia bezpieczeństwa”

Więcej informacji na stronie internetowej spis.gov.pl

#spiszsię #NSP2021 #LiczySięKażdy #GUS #LiczymySięDlaPolski

 

sponsorzy